سونی هندی‌کم 4K خود را با بزرگنمایی 20 برابر معرفی کرد
کمپانی Ricoh دوربین 360 درجه جدید Theta S را در ایفا معرفی کرد
بررسی اسپیکر Z623 لاجیتک
اینتل تا سال ۲۰۱۹ حافظه‌ SSD با ظرفیت ۱۰۰ ترابایت روانه ...

کاربردهای بیومتریک - بخش دوم

6-توزیع امکانات عمومی

پروژه TASS اسپانیا که ازسال 1994 آغاز شده که هدف آن تهیه کارت های هوشمند دریافت خدمات درمانی و مراقبت های بهداشتی، تأمین اجتماعی و ... است. در این طرح کارت ها به الگوی اثرانگشت افراد مجهز شده اند البته این سامانه فاقد بانک اطلاعاتی است و قادر به شناسایی 1:N نیست. هدف پروژه، دستیابی شهروندان به خدمات در کنار امنیت اطلاعات شخصی و جلوگیری از سوء استفاده از کارت هاست. در فیلیپین، افریقای جنوبی و ایالات متحده هم از سامانه‌ های مشابه استفاده می  شود.

7-دسترسي فيزيکي/ زماني و حضور: نسل جدید سامانه های ساعت زنی و حضور و غیاب هم از جمله تجهیزاتی است که به فناوری بیومتریک مجهز شده است. انگشت نگاری، دست نگاری و چهره نگاری از جمله ی پرکاربردترین بیومتریک ها در این بخش می باشد. این سامانه ها در سال های اخیر رواج زیادی پیدا کرده اند و اخیراً در کشور خودمان هم نمونه های مختلف آن ارائه شده است.

8-گواهینامه رانندگی

هم چهره نگاری و هم انگشت نگاری کاربرد موفقیت آمیزی در برنامه های صدور گواهینامه رانندگی داشته است. که هم در زمینه شناسایی 1:N و هم 1:1 استفاده می شود. ایلیون، ویرجینیای غربی، جورجیا، کلورادو و تگزاس جزو این دسته از ایالات آمریکا می باشند. در دهلی نو و گجرات هند هم گواهینامه ها مجهز به اثرانگشت در کارت های هوشمند می باشند.

9-شناسايي شهروندان: طیف وسیعی از بیومتریک ها در کاربردهای گوناگون شناسایی شهروندان مورد استفاده قرار می گیرد که انگشت نگاری در صدر قرار دارد.

10-مدیریت بحران های بزرگ شهری

موارد زیر گوشه ای از خدمات قابل دستیابی به کمک فناوری بیومتریک هنگام بروز بحران های بزرگ و غیر مترقبه می باشد:

تایید هویت بازماندگان و آمارگیری سریع و دقیق تعیین هویت مجروحان و آمارگیری سریع و دقیق تعیین هویت متوفیان و آمارگیری سریع و دقیق ارایه بهینه خدمات توزیع اقلام و کالاهای امدادی تایید هویت دقیق مسؤولان و پرسنل فاقد کارت شناسایی و فعال در حین بحران تعیین هویت دقیق افراد سابقه دار و مجرمان تحت پیگرد، حاضر در محل بحران تشکیل بانک اطلاعاتی اولیه جهت مظنونین افراد فاقد هویت ثبت شده

11-نظارت: با توجه به ماهیت کاربری نامحسوس چهره نگاری، این فناوری کارکرد فوق العاده ای در نظارت محسوس و نامحسوس دارد. بسیاری از خیابان های ناامن شهر لندن هم اکنون به دوربین های مدار بسته ای مجهز شده است که امکان تشخیص هویت افراد سابقه دار یا تحت پیگرد توسط آنها به راحتی ممکن شده است. همانطور که در جریان شناسایی عاملین بمب گذاری های سال گذشته از این فناوری استفاده شد.

نظارت بر حضور افراد در محیط های ویژه از جمله قابلیت های کاربری بیومتریک ها می باشد. چهره نگاری مهمترین بیومتریک در سامانه‌ های نظارتی می باشد.
ذکر این نکته ضروری است که از 11 کاربرد ذکر شده، شناسایی مجرمان و شناسایی شهروندان جزء کاربردهای بالغ فناوری های بیومتریک می باشد و دیگر کاربردها هنوز نوظهور به شمار می روند.
با توجه به زمینه کاربردی، مجموعه های فعال در زمینه های زیر مخاطبان فناوری بیومتریک را تشکیل می دهند:

صدور کارت شناسایی ایمن (ملی، پرسنلی، بهداشتی، گواهینامه، خدمات شهروندی و...) بانکداری الکترونیک کنترل دسترسی فیزیکی و اطلاعاتی (منطقی) امنیت مرزی صدور مدارک مسافرتی و اقامتی امنیت ملی و شناسایی مجرمان بحران های ملی و حوادث غیرمترقبه امنیت شبکه های اطلاعاتی و رایانه ای

راه حل نهايي جهت فايق آمدن بر مشکلاتي که بعضاً هر فناوري بيومتريکي به همراه دارد استفاده همزمان از چند بيومتريک مختلف در يک سيستم می‌باشد.