سونی هندی‌کم 4K خود را با بزرگنمایی 20 برابر معرفی کرد
کمپانی Ricoh دوربین 360 درجه جدید Theta S را در ایفا معرفی کرد
بررسی اسپیکر Z623 لاجیتک
اینتل تا سال ۲۰۱۹ حافظه‌ SSD با ظرفیت ۱۰۰ ترابایت روانه ...

کاربردهای بیومتریک - بخش اول

بيومتريك يك سيستم تشخيص الگو است كه افراد را براساس ويژگيهاي منحصر بفرد و خاص فيزيولوژيكي يا رفتاري كه دارد به صورت خودكار شناسايي مي كند ويژگيهاي بيومتريك را نمي توان امانت داد يا گرفت و همچنين نمي توان خريد و فراموش كرد وجعل آن هم امروزه عملا غيرممكن است بنابراين بصورت ذاتي نسبت به روشهاي رايج احراز هويت قابل اعتمادتر مي باشند همچنين از آنها مي توان دركليه امور جاري و درهر سطحي از كشور مانند دولت الكترونيك شهر و شهرداري الكترونيك شهروند الكترونيك و حتي انتخابات الكترونيك نيز براي خودكارسازي فرايند تاييد يا تشخيص هويت افراد با ضريب اطميناني بالاتر از روشهاي مرسوم بهره جست. کاربردهای گوناگونی برای سامانه های بیومتریکی در حوزه های گوناگون متصور است. در این میان کاربردهای زیر براي بیومتريک قابل ذکر است:

1-شناسايي مجرمان: انگشت نگاری جز متداول ترین فناوری های بیومتریکی مورد استفاده در این حوزه می باشد. مراجع قضایی تقریباً در تمام جهان اثرانگشت را بعنوان یک مدرک مستند در مباحث جرم شناسی به رسمیت می شناسند. بانک داده های یکپارچه AFIS ،FBI که به IAFIS مشهور است، هم اکنون دارای 40 میلیون ثبت 10 انگشتی است که روزانه هزاران جستجو جهت شناسایی مجرمان، در آن انجام می شود. این بانک داده با دیگر بانک های اطلاعاتی موجود در سامانه‌های نظارتی و پیگردی امریکا در ارتباط است. همچنین اخیراً اطلاعات این بانک با اطلاعات بانک اطلاعات بیومتریکی اسکاتلندیارد انگلستان هم به اشتراک گذاشته شده تا امکان استفاده همزمان از اطلاعات این منابع میسر شود.

2-شناسایی ملی

تعامل با بدنه دولت جزء زندگی روزمره افراد است. استفاده از بیومتریک ها در بخش دولتی امروزه شیوع بسیار زیادی داشته  است. برنامه های شناسایی ملی و صدور کارت های شناسایی با فناوریهای اثر انگشت، چهره نگاری و عنبیه نگاری همراه شده است که البته فعلاً مراحل ابتدایی خود را طی می  کند.
ارائه خدماتی جزیی تر در قالب دولت الکترونیک هم بخشی از کاربردهای بیومتریک
می  باشد که موارد زیر مثال هایی از این دست می  باشد:

آموزش از راه دور در دانشگاه های مجازی کنترل و مدیریت حضور و غیاب کارمندان، دانشجویان و دانش آموزان خدمات هوشمند کتابخانه ای، آزمایشگاهی و سلف سرویس سامانه های خدماتی کارکنان کارتها و بلیط های اعتباری مصرفی

3-تجارت الکترونيک/ تلفني، خرده فروشي/ خودپردازها/ پايانه هاي فروش: تراکنش های مالی و اعتباری، تأیید هویت مشتریان و دسترسی به حساب ها یا صندوق امانات و... از جمله مهترین کاربردهای بیومتریک در این حوزه بشمار می رود که تا کنون مجموعه ی متنوعی از بیومتریک های مختلف برای این منظور استفاده شده است. بخشی از این کاربردها ممکن است حفاظت های داخلی یا زیرساختی از قبیل کنترل دسترسی به اماکن امنیتی یا شبکه های رایانه ای برای جابجایی سرمایه های الکترونیکی باشد. کاربرد گسترده تر شاید حفاظت از اسرار و هویت افراد باشد. به ویژه اولین کاربردی که به ذهن خطور می کند، حفاظت ازATM ها، کارت های اعتباری و چک ها، با شناسه های بیومتریکی می باشد. امروزه کارتهای ATM با رمزهای عبور حفاظت می شوندکه چالش های امنیتی و کاربری فراوانی را در پی داشته است. در این شرایط فناوری بیومتریکی رفته رفته جایگزین رمزهای عبور می گردد. در ژاپن رگ نگاری کف دست، در کانادا، عنبیه نگاری در امریکا و اروپا انگشت نگاری و چهره نگاری پرکاربردترین بیومتریک ها در حوزه ی E-Banking و E-Commerce محسوب می شود.

4-رای گیری

در امر رای گیری تا بحال در چند کشور دنیا از جمله مکزیک (ژولای 2000 با استفاده از چهره  نگاری) پرو (انتخابات سال1997 با استفاده از اثر  انگشت) ایتالیا، برزیل، دومنیکن، کاستاریکا، پاناما (استفاده از اثر انگشت) انتخابات بیومتریکی داشته اند.
همچنین از 1999 کنگره مکزیک، 1997 مجلس ونزوئلا، و اخیراً مجلس ترکیه از فناوری اثر انگشت برای کنترل رأی گیری داخلی استفاده می  کنند.

5-دسترسي به رایانه های شخصی/ شبکه: انگشت نگاری پرکاربردترین بیومتریک در این حوزه است. اخیراً مایکروسافت سیستم عامل خود را مجهز به رابط برنامه کاربردی بیومتریک کرده است. لپ تاپ های جدید هم مجهز به حسگر انگشت نگاری شده اند.