سونی هندی‌کم 4K خود را با بزرگنمایی 20 برابر معرفی کرد
کمپانی Ricoh دوربین 360 درجه جدید Theta S را در ایفا معرفی کرد
بررسی اسپیکر Z623 لاجیتک
اینتل تا سال ۲۰۱۹ حافظه‌ SSD با ظرفیت ۱۰۰ ترابایت روانه ...

همه چيز درباره بايوس (قسمت پاياني)

كاربران ماهر اغلب با استفاده از بايوس به بهينه‌سازي تنظيمات سيستم خود مي‌پردازند. اما در عين حال اگر تا به حال به لايه‌هاي زيرين راه پيدا نكرده باشيد، بايوس مي‌تواند مكان خوفناكي براي گشت‌وگذار باشد. درست مانند زندگي واقعي، پرسه‌زدن در جاهاي ناشناخته، چنانچه ندانيد كجا مي‌رويد يا چه‌كاري انجام مي‌دهيد، مي‌تواند خطرناك باشد. از ديگر سو، به محض اين‌كه با طرز كار مركز كنترل کامپيوتر خود آشنا شديد، ناگهان دنياي عظيمي از امكانات عيب‌يابي و اوركلاكينگ پيش روي شما گشوده مي‌شود. اما بايوس دقيقاً چيست؟


تمام مادربردهاي امروزي يك ماجول  EEPROM  فلش توكار دارند كه به طور كلي تحت عنوان تراشه بايوس شناخته مي‌شوند. BIOS (سرنام Basic Input/ Output System) نخستين كد اجرايي هنگام بوت شدن کامپيوتر است. تمام اطلاعات حياتي سيستم از قبيل فرکانس کلاک پردازنده مرکزي ، اندازه و نوع حافظه مورد استفاده، اولويت بوت شدن رسانه‌هاي جانبي روي سيستم، دستگاه‌هاي On – board موجود و خيلي چيزهاي ديگر در بايوس نهفته است. تنظيم بد و نادرست بايوس ممكن است به ناكامي در بالا آمدن سيستم‌عامل نيز منجر شود. همان طور که تنظيم مناسب و دقيق آن مي‌تواند باعث بهبود چشم‌گير كارايي يك سيستم معمولي شود.ب راي آشنايي شما با بايوس سعي كرده‌ايم، تمام تنظيمات موجود را (حتي موارد ناشناخته) پوشش دهيم تا به‌اين ترتيب، فارغ از اين كه با چه مادربردي كار مي‌كنيد، در آينده هيچ‌گاه دچار سردرگمي نشويد يا احساس نا آشنايي نكنيد.

 

چه موقع و چرا بايوس را به روز كنيم؟

به روز كردن يا فلش كردن بايوس ريسك‌هاي زيادي دارد؛ اما مزاياي بالقوه آن به خطر كردنش مي‌ارزد. سازندگان مادربرد به‌طورمداوم فرم‌وير بايوس خود را ارتقا مي‌دهند كه اين كار مي‌تواند به بهبود كارايي، كاهش اشكالات، امكانات بيشتر، افزايش عملكرد اوركلاكينگ و بسياري موارد ديگر منجرشود.امكان دارد به‌روزشدن‌هاي بايوس خيلي هم جزئي باشند و فقط يك قابليت خاص، مانند پشتيباني از رم‌هاي فركانس بالا يا يک به‌روزرساني نرم‌افزاري جديد براي پردازنده جديد را به قابليت‌هاي بايوس اضافه كنند. اگر قابليت افزوده شده بر تنظيمات سيستم شما هيچ تأثيري نداشته باشد،‌ نبايد نگران به روز كردن بايوس باشيد. پيشنهاد مي‌كنيم هر چند ماه يك بار به سايت شركت سازنده مادربرد خود سر بزنيد تا ببينيد آيا نسخه‌ بايوس جديدي آمده يا خير و چه تغييرات تازه‌اي را وعده داده است.

چند مورد احتياطي
اگرچه فلش بايوس در سال‌هاي اخير آسان‌تر شده است و خطر كمتري دارد، اما اگر بدون آمادگي قبلي براي به‌روزکردن آن اقدام كنيد، ممكن است با مشكلاتي مواجه شويد.پس، قبل از انجام هر كاري اين توصيه را به ياد داشته باشيد: از تمام اطلاعات مهم خود پشتيبان تهيه كنيد. البته، قرار نيست فلش كردن بايوس هارد درايو شما را پاك‌سازي كند، اما اگر احياناً اوضاع به خوبي پيش نرود، ممكن است حتي مادربرد شما از كار بيفتد.

همه چيز درباره بايوس (قسمت پاياني)

 

ديگر اين‌كه، سيستم را روي باثبات‌ترين حالت خود تنظيم كنيد. اگر اوركلاك كرده‌ايد، سرعت کلاک و سطوح ولتاژ را به حالت پيش‌فرضشان برگردانيد. اين تمهيدات مانع از مشكلات احتمالي ناشي از عدم ناسازگاري و ناپايداري سيستم و راه‌اندازي ناخواسته کامپيوتر در حين فلش كـــردن آن مي‌شود كه مي‌تواند بايوس را خراب كرده و مادربرد شما را به تكه فلزي بي‌مصرف تبديل كند. بالاخره اين‌كه، تمام تنظيمات اصلي و مهم بايوس را كه از حالت پيش فرضش در‌آورده‌ايد، در جايي يادداشت كنيد. بعضي اوقات هنگام به روزرساني بايوس، همه تنظيمات به حالت پيش‌فرض برمي‌گردند.

نرم‌افزارهاي تحت ويندوز براي به روزرساني بايوس
بيشتر توليدكنندگان مادربرد براي به‌روزرساني بايوس به ارائه نرم‌افزارهاي مفيدي با رابط كاربري ساده و جذاب اقدام مي‌كنند. تا حد امكان از اين برنامه‌ها دوري كنيد؛ به‌خصوص اگر به دليل عدم پايداري سيستم خود را به‌روز مي‌كنيد. كافي است نصب ويندوز ناگهان قفل كند يا ري‌استارت كند؛ با دنيايي از دردسر روبه‌رو خواهيد شد كه برطرف‌کردن اين دردسرها به صبر و پشتكار زيادي نياز خواهد داشت.

چگونه به‌روز كنيم؟
راه‌هاي بسياري براي به روزرساني بايوس وجود دارد كه ساده‌ترين آن‌ها بهره‌گيري از يك درايو USB است. برخي از توليدکنندگان مادربرد يک ابزار توکار براي به‌روزرساني بايوس در مرحله راه‌اندازي اوليه درنظر مي‌گيرند. به‌عنوان‌مثال، همه مادربردهاي گيگابايت همراه با برنامه مفيد Q – Flash عرضه مي‌شوند. براي استفاده از آن، ابتدا بايد به صفحه محصولات در سايت توليدكننده مادربرد برويد و آخرين فايل بايوس را دانلود كنيد (درباره به روز رساني بايوس لازم نيست مرحله به مرحله اين كار را انجام دهيد، مي‌توانيد به‌طورمستقيم به سراغ آخرين نسخه بايوس برويد) و آن را در حافظه فلش خود كپي كنيد. سپس کامپيوتر را ري‌بوت كنيد و در هنگام مرحله راه‌اندازي اوليه كليد End را بزنيد (يا در بايوس كليدF8 را بفشاريد). با اين كار برنامه Q – Flash اجرا مي‌شود. با دنبال‌كردن دستورات و مراحل راهنماي گام به گام، فايل بايوس را در فلش درايو پيدا و لود كنيد. سپس صبركنيد تا تمام اطلاعات مربوط به فرم وير جديد بازنويسي شود. در اين مدت به هيچ وجه كامپيوتر را خاموش يا ريست نكنيد.


اگر سيستم شما كمي قديمي باشد، شايد مجبور باشيد از طريق فلاپي ديسك و با استفاده از برنامه‌هاي موجود براي اين كار  به روزرساني را انجام دهيد. بهترين راه براي دانستن اين موضوع كه چه نرم‌افزارهايي از مادربردتان پشتيباني مي‌كنند، مراجعه به سايت سازنده آن است.