سونی هندی‌کم 4K خود را با بزرگنمایی 20 برابر معرفی کرد
کمپانی Ricoh دوربین 360 درجه جدید Theta S را در ایفا معرفی کرد
بررسی اسپیکر Z623 لاجیتک
اینتل تا سال ۲۰۱۹ حافظه‌ SSD با ظرفیت ۱۰۰ ترابایت روانه ...

مشکل ورود به تنظیمات مودم و روتر قسمت اول

ممکن است شما نیز مشکل اتصال و رفتن به رابط کاربری مودم یا روتر خود را داشته باشید. این رابط معمولا از طریق IPهای ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ و ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱ و ۱۹۲.۱۶۸.۱.۰ در دسترس است.

 

 

با توجه به این که افراد زیادی در این سایت (و البته جاهای دیگر) مشکل رفتن به تنظیمات مودم را داشتند، تصمیم گرفتیم این پست را منتشر کنیم تا ضمن اشکال یابی، نحوه برطرف کردن این مشکل را نیز آموزش دهیم. برای حفظ نظم پست، مراحل اشکال یابی را در قدم‌ها مختلف ذکر خواهیم کرد.

توجه کنید که شدیداً توصیه می‌شود برای پیکربندی کردن تنظیمات مودم و دسترسی به رابط آن، با استفاده از کابل اترنت (Ethernet) بجای اتصال بیسیم به مودم (Modem) یا روتر (Router) وصل شوید. همچنین کارت شبکه شما باید نصب شده باشد و حدالامکان بروزشده باشد. توجه کنید که این اشکال یابی برای ورود به تنظیمات مودم یا روتر است نه برای اتصال به اینترنت.

 

پیدا کردن آدرس Gateway

قدم اول برای اشکال یابی پیدا کردن آدرس آی پی Default Gateway است. با استفاده از این IP است که می‌توانیم به تنظیمات مودم یا روتر دسترسی داشته باشیم. این آدرس معمولاً ۱۹۲.۱۶۸.۱.۱ یا ۱۹۲.۱۶۸.۰.۱ یا ۱۹۲.۱۶۸.۱.۰ است. برای مشاهده نحوه پیدا کردن Default Gateway در ویندوز

- ابتدا برنامه Run را اجرا کنید. (کلیدهای ترکیبی WinKey + R یا آموزش بازکردن و اجرای دستورات)

۲- دستور cmd.exe را در دیالوگ Run وارد کرده و آن را اجرا کنید. به این ترتیب رابط خط فرمان ویندوز اجرا خواهد شد.

۳- در این رابط سیاه رنگ، دستور ipconfig را تایپ کرده سپس Enter را برای اجرا کردن دستور، فشار دهید.

۴- در قسمت Ethernet adapter Local Area Connection (اگر با کابل اترنت وصل به مودم وصل شده اید) در ردیف Default Gateway (که با رنگ صورتی مشخص کرده ایم) آدرس IP رابط مودم را یادداشت کنید.

مشکل ورود به تنظیمات مودم و روتر قسمت اول

با استفاده از آدرس Default Gateway بدست آمده، از طریق مرورگر خود به آن آدرس بروید. درصورتی که خطاهایی مانند "The requested URL could not be retrieved" یا "Internet Explorer Cannot Display Webpage" و ... مشاهده کردید (یعنی صفحه تنظیمات یا ورود مشاهده نشد) ادامه مراحل را بپیمائید.

همچنین بهتر است آدرس کامل گیت وی را همراه با پروتکل http ذکر کنید برای مثال: http://192.168.1.1 البته قابل ذکر است که علاوه بر آدرس‌های رایج ذکر شده برخی از ISPها از آدرس‌هایی نظیر ۱۹۲.۱۶۸.۲۵۴.۱ یا ۱۹۲.۱۶۸.۱.۲۵۴ نیز استفاده می‌کنند بنابراین بهترین روش، مشاهده گیت وی به صورتی است که در قسمت بالایی ذکر شد.

 

    بررسی کردن Gateway (اختیاری)

برای این که مطمئن شوید که گیت وی مودم روتر شما مشکلی ندارد، باید آن را با ابزار Ping بررسی کنیم. برای این کار:

۱- ابتدا برنامه Run را اجرا کنید. (کلیدهای ترکیبی WinKey + R یا آموزش بازکردن و اجرای دستورات)

۲- دستور cmd.exe را در دیالوگ Run وارد کرده و آن را اجرا کنید. به این ترتیب رابط خط فرمان ویندوز اجرا خواهد شد.

۳- در این رابط سیاه رنگ، دستور ping DefaultGateway را تایپ کرده سپس Enter را برای اجرا کردن دستور، فشار دهید. توجه کنید که بجای عبارت DefaultGateway آدرس گیت وی یادداشت شده در قدم اول را بنویسید. برای مثال: ping 192.168.1.1

۴- به چهار سطر که با رنگ سبز مشخص کرده ایم دقت کنید.

 

مشکل ورود به تنظیمات مودم و روتر قسمت اول

 

اگر این سطرها عبارتی مانند "Reply from 192.168.1.1: bytes=32 time<1ms TTL=254" بود، گیت وی شما در دسترس است پس به قدم بعدی بروید.

اگر این سطرها عبارتی مانند "Reply from 192.168.1.1: Destination host unreachable" بود، مشکل از پیکربندی ویندوز می‌تواند باشد. به قدم‌های بعدی توجه کنید.

اگر این سطرها عبارتی مانند "Reply from 192.168.1.1: Request timed out" بود، مشکل از پیکربندی ویندوز می‌تواند باشد که معمولاً در لایه‌های ۱ یا ۲ شبکه پدیدار می‌شود. به قدم‌های بعدی توجه کنید.

 

تنظیمات شبکه در مرورگر

بسیاری از مشکلات مربوط به دسترسی پیدا نکردن به تنظیمات مودم یا روتر، تنظیمات شبکه در مرورگری است که از آن استفاده می‌کنید که ازجمله دلایلی که باعث ایجاد این مشکل می‌شود، استفاده از فیلترشکن‌ها، پراکسی‌ها و در کل اغلب ابزاری که داده‌ها را با واسطه به مقصد می‌رسانند است. پیش از این مرحله، از همه برنامه‌هایی که ذکر شد بدون استثناء خارج شوید. این تنظیمات را به حالت پیشفرض تغییر دهید تا این مشکل نیز برطرف شود.