سونی هندی‌کم 4K خود را با بزرگنمایی 20 برابر معرفی کرد
کمپانی Ricoh دوربین 360 درجه جدید Theta S را در ایفا معرفی کرد
بررسی اسپیکر Z623 لاجیتک
اینتل تا سال ۲۰۱۹ حافظه‌ SSD با ظرفیت ۱۰۰ ترابایت روانه ...

مزایا و معایب بیومتریک

گسترش استفاده از فناوری اطلاعات و ارتباطات (ICT) و تحت پوشش قرارگرفتن امکان دستیابی به طیف گسترده ای از منابع مالی و اطلاعاتی از طریق سامانه های رایانه ای، توجه به مدیریت و امنیت دسترسی را با اهمیت تر می کند.

بیومتریک ها امن ترین و سهل الوصول ترین فاکتور تأیید هویت در دنیای اطلاعات و ارتباطات می باشند. فناوری بیومتریک با توجه به سهولت استفاده و منحصر به فرد و غیرقابل جعل بودن مشخصه های بیومتریکی یک پاسخ مناسب برای تقویت سپر امنیتی در برابر دسترسی های غیر مجاز است. بیومتریک در زمینه تأمین امنیت و کنترل دسترسی فیزیکی و منطقی به منابع مالی، اطلاعاتی، شبکه های رایانه های مراکز حساس و همچنین صدور مدارک شناسایی قابل اطمینان، کاربردی رو به گسترش در راستای افزایش امنیت در کنار بهبود دقت، سرعت، سهولت و کاهش هزینه ها دارد. در ادامه به بررسی مزایا و همچنین کاستی ها و معایبت فناوری بیومتریک می پردازیم.

مزايای فناوری بیومتریک:
بيومتريک ها بسته به نوع کاربردشان در امور امنيتي و کنترلي نسبت به موارد دیگر (PIN کدها،کارتهاي شناسايي، علامتها و...) مزيت هاي فراواني دارند که در زير به مهمترين آنها اشاره می‌شود:

1- افزايش ايمني: PIN ها و رمزهاي عبور به سادگي حدس زده می‌شوند يا قابل شکستن هستند. ابزار همراه مثل کليدها، نشان ها و کارت ها قابل سرقت هستند. بسياري از کاربران اعداد يا کلمات واضح و قابل حدسي به عنوان رمز عبور انتخاب مي کنند. مخصوصاً وقتي تعداد پسوردهاي مورد استفاده زياد باشد بعلت مشکل بودن بخاطر سپاري، ساده انتخاب می‌شوند يا در جايي دم دست نوشته می‌شوند. در مقابل بيومتريک ها قابل سرقت يا فراموشي نيستند. نياز به نگهداري خاصي ندارند.

2- افزايش راحتي: دلايل بالا خود گواهي بر سهولت استفاده از بيومتريک ها بجاي ابزار رايج فعلي می‌باشد با استفاده از تکنولوژي هاي بيومتريکي سرعت دستيابي به منابع مورد نظر افزايش مي يابد. هزينه نگهداري از سيستم ها و مسايل امنيتي مربوطه کاهش چشمگيري مي يابد.

3- جلوگيري از تقلب: در موارد استفاده از منافع عمومي، ورود به مراکز امنيتي، کاربردهاي روزانه، انجام امور مالي و... بيومتريک ها مانع تقلب افراد سودجو می‌شود.

4- تشخيص مظنونين: با استفاده از بيومتريک ها هويت واقعي افراد آشکار می‌شود يکي از مهمترين دلايل گسترش استفاده از اين تکنولوژي ها مبارزه با تروريسم، مهاجرت هاي غير قانوني، فرار از قانون و... می‌باشد.

مزایای فناوری بیومتریک را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

 غیر قابل حدس زدن غیر قابل فراموشی غیر قابل سرقت عدم نیاز به نگهداری ویژه سهولت استفاده سرعت استفاده کاهش هزینه های امنیتی در خصوص بکارگیری نیروی انسانی ورزیده کاهش زیان های ناشی از تقلب، سرقت و ... امکان تعیین هویت اصلی و واقعی افراد تشخیص مظنونین مبارزه با تروریسم ممانعت از فرار از قانون جلوگیری از مهاجرت های غیر قانونی


کاستی های فناوری بیومتریک:
در مقابل انتقاداتي هم به استفاده از بيومتريک ها وارد است. در طرح هاي عمومي که تمامي شهروندان جامعه ملزم به ارائه اطلاعات بيومتريکي خود هستند؛ گروه هاي فعال حامي آزادي هاي اجتماعي وجود اين سيستم ها را نافي آزادي انساني مي دانند و معتقدند اين تکنولوژي در کشورهاي مورد استفاده نتوانسته مانع تروريسم شود. در بسياري از متوني که در اين باره نوشته شده است از بيومتريک بعنوان Big Brother ياد مي شود.
گذشته از اينها هريک از سيستم هاي بيومتريکي از ثبت اطلاعات بعضي افراد به علل مختلف (جراحت يا معلوليت، عدم اطلاعات متمايز کننده کامل)يا بعلت حساسيت بعضي سيستم ها به شرايط محيطي از ثبت کامل همه داده ها عاجزند.


مجموعه ی موارد مذکور موفقیت و مقبولیت عمومی کاربست فناوری های نوین و چند وجهی از این دست را مستلزم تحلیل و کاوش جدی متخصصان، مسئولان و دست اندرکاران امر و همفکری و هم افزایی بین کارشناسان و خبرگان بین رشته ای فنی، مهندسی، اقتصادی و علوم اجتماعی می نماید.