سونی هندی‌کم 4K خود را با بزرگنمایی 20 برابر معرفی کرد
کمپانی Ricoh دوربین 360 درجه جدید Theta S را در ایفا معرفی کرد
بررسی اسپیکر Z623 لاجیتک
اینتل تا سال ۲۰۱۹ حافظه‌ SSD با ظرفیت ۱۰۰ ترابایت روانه ...

قرقی رکوردشکن قسمت سوم

گفتیم كه این قابلیت با استفاده از فناوری‌های شركت معروف ترندمایكرو پیاده‌سازی شده است. اگر وارد بخش Network Protection شویم، گزینه‌هایی مانند اسكن ضعف‌های روتر، اسكن آسیب‌پذیری‌های پروتكل‌های امنیتی، بلوكه كردن سایت‌های آلوده و بلوكه كردن دستگاه‌های ناشناس را می‌بینیم. با اسكن روتر می‌توانید فهرستی از پروتكل‌ها، درگاه‌ها، پورت‌ها و قابلیت‌های مهم را همراه با وضعیت هریك مشاهده كنید. AiProtection دقیقاً برای كاربران حرفه‌ای و شركت‌هایی كه اطلاعات حساسی می‌خواهند روی شبكه‌ بی‌سیم تبادل كنند طراحی و در پنل مدیریتی گنجانده شده است. در واقع، ایسوس می‌خواسته با این قابلیت به روترش وجه سازمانی بدهد. در بخش تنظیمات شبكه‌های بی‌سیم، به‌طور عمومی با ویژگی‌های تكراری در تمام روترهای AC ایسوس روبه‌رو هستیم، ولی در بخش تنظیمات پیش‌رفته فركانس 5 گیگاهرتز، كاربران می‌توانند پیكربندی دلخواه را اعمال كنند.
 

رزیابی و آزمایش
ارزیابی روتر RT-AC87U آسان نیست. نخستین مشكل، در دسترس نبودن دانگل شبكه بی‌سیم با سرعت 2400 مگابیت است. مشكل دوم تنظیمات و حالت‌های مختلفی است كه دستگاه در آن‌ها كار می‌كند و هریك شرایط و نتایج آزمایش‌ها را تغییر می‌دهند. برای مثال، دستگاه مورد نظر ما در فركانس 5 گیگاهرتز از چهار آنتن خارجی و در فركانس 2.4 گیگاهرتز از سه آنتن خارجی استفاده می‌كند. مود AiRadar نیز نتایج را تغییر می‌دهد. به همین دلیل، نشریات و سایت‌های مختلف بررسی‌های دقیق‌تری روی این محصول انجام دادند و گاهی اوقات نتایج آن‌ها چندین مقاله به درازا كشیده شده است. ما برای سادگی كار، آزمایش‌های سرعت ذخیره‌سازی، قدرت سیگنال‌دهی و سرعت انتقال اطلاعات روی شبكه‌های بی‌سیم را در نظر گرفته و برای تمامی آزمایش‌ها نیز حالت استاندارد و پیش‌فرض دستگاه را مد نظر قرار دادیم. در آزمایش محك‌زنی سرعت ذخیره‌سازی از دو درگاه USB 3.0 و USB 2.0 استفاده كردیم. درگاه USB 3.0 در جلوی دستگاه تعبیه شده و در پنل مدیریتی ایسوس دارای قابلیتی است كه می‌تواند آن را به یك درگاه USB 2.0 تبدیل كند. جدول 1 نتایج آزمایش‌ها را روی دو فرمت FAT32 و NTFS نشان می‌دهد. اگر بدانیم سرعت خواندن/نوشتن  روی روترهای معمولی AC در حدود 15 مگابایت است، نتایج درج شده در جدول 1 به خوبی نشان می‌دهند با چه روتر پرسرعتی روبه‌رو هستیم. روی درگاه USB 2.0 میانگین سرعت 20 مگابایت را دارید كه یك ركورد در میان روترهای AC محسوب می‌شود.

قرقی رکوردشکن قسمت سوم

روی درگاه USB 3.0 نیز  به مرز 56 مگابایت نزدیك شدیم كه امكان انتقال اطلاعات با ظرفیت زیاد را از روی شبكه به روی دستگاه ذخیره‌سازی فراهم می‌کند. در آزمایش‌های سایت‌ها، سرعت‌های 70 مگابایت نیز درج شده است. آزمایش دوم مربوط به سنجش قدرت سیگنال‌دهی روتر است. قبل از این‌كه به سراغ نتایج برویم، باید یك نكته را ذكر كنیم؛ به‌دلیل هوشمندی این روتر در استفاده از آنتن‌ها و كانال‌های رادیویی، جابه‌جایی‌های با فاصله كم روی سیگنال‌ها تأثیر چندانی نمی‌گذارد. مثلاً اگر شما از 7 متری روتر به 10 یا 12 متری روتر جابه‌جا شوید، قدرت سیگنال‌دهی روتر تغییر نمی‌كند و با افت یا ناپایداری روبه‌رو نمی‌شود. این ویژگی بسیار اهمیت دارد و به پایداری كل شبكه بی‌سیم می‌انجامد. با وجود فناوری‌هایی مانند MU-MIMO و Beamforming و پردازنده كوانتای استفاده شده، انتظار داشتیم سیگنال‌های خروجی از آنتن‌های روتر شگفت‌انگیز باشند و نتوان با محصولات دیگر مقایسه كرد. در فاصله‌های زیر 10 متر قدرت سیگنال‌های این روتر برابر است با قدرت سیگنال یك روتر AC معمولی، ولی در فاصله دو متر.

 

قرقی رکوردشکن قسمت سوم

شكل 7: وضعیت سیگنال‌دهی روتر Asus RT-AC87U

 

همان‌طور كه گفتیم جابه‌جایی و افزایش مساحت به ندرت روی سیگنال‌ها تأثیر گذاشت. پایداری سیگنال‌ها نیز بسیار بالا بود، به‌طوری كه ما فقط یك خط مستقیم را شاهد بودیم كه هیچ‌گونه افت و خیز و اعوجاجی نداشت. نتایج این آزمایش‌ها در شكل‌های 7 آورده شده‌اند. اما برویم سراغ محك‌زنی سرعت شبكه‌های بی‌سیم. روی فركانس 2.4 گیگاهرتز در مسافت‌های 2، 5 و 10 متر به ترتیب سرعت‌های 23.9 مگابایت، 21.4 مگابایت و 20.7 مگابایت به دست آمد. این نتایج از میانگین سرعت روترهای AC بالاتر است، ولی ركوردشكن نیست. فاصله كم سرعت‌ها نیز به همان قابلیتی برمی‌گردد كه در ابتدای این بخش گفتیم: جابه‌جایی‌های كم روی سیگنال‌ها تأثیرگذار نیست. در فركانس 5 گیگاهرتز سرعت‌های 83.7 مگابایت، 77.3 مگابایت و 72 مگابایت در مسافت‌های 2، 5 و 10 متر ثبت شد. این نتایج از میانگین سرعت روترهای AC بالاتر است. اگر بخواهیم مجموع سرعت‌های دو شبكه بی‌سیم را در نظر بگیریم، به سرعت 900 مگابیت روی شبكه بی‌سیم می‌رسیم كه بسیار خوشحال‌كننده است. در نتایج آزمایش‌های سرعت سایت‌های معروف، از شبكه بی‌سیم به شبكه كابلی سرعت‌های بالای هزار مگابایت نیز ثبت شده است. برخی محك‌زنی‌ها نشان می‌دهند فركانس 5 گیگاهرتز سرعت كمتری نسبت به روترهای مشابه دارد ولی آن‌قدر نیست كه بتوان گفت این فركانس ضعیف است.

 

جمع‌بندی
پس از عرضه روتر RT-AC87U، شركت‌های زیادی دست به كار شدند تا محصولی فراتر از آن بسازند و روی دست ایسوس بلند شوند. یكی از این شركت‌ها، نت‌گیر بود كه محصول Nighthawk X6 را با سرعت 3200 مگابیت بر ثانیه و شش آنتن خارجی معرفی كرد و توانست ركوردهای RT-AC87U را جابه‌جا كند. حرف آخر این‌كه كاربرانی كه می‌خواهند از این روتر استفاده كنند، مطمئن باشند در محیط‌های 150 و 200 مترمربع می‌توانند یك شبكه بی‌سیم پرقدرت داشته باشند. شبكه‌ای كه می‌توان روی آن اطلاعات مالتی‌مدیا منتقل کرد و با حجم زیادی از اطلاعات سروكار داشت. و البته تنظیمات و قابلیت‌های پیش‌رفته‌ای برای بهبود امنیت، كلاود خصوصی و ذخیره‌سازی اطلاعات در دسترس است.

قرقی رکوردشکن قسمت سوم