سونی هندی‌کم 4K خود را با بزرگنمایی 20 برابر معرفی کرد
کمپانی Ricoh دوربین 360 درجه جدید Theta S را در ایفا معرفی کرد
بررسی اسپیکر Z623 لاجیتک
اینتل تا سال ۲۰۱۹ حافظه‌ SSD با ظرفیت ۱۰۰ ترابایت روانه ...

فوق‌سريع‌ها از راه رسيدند (بخش دوم)

فركانس ۵ گيگاهرتز
اگر پارامتر سرعت شما را براي استفاده از محصولات 802.11ac متقاعد نكرده است‌، عامل برتري ديگري از 802.11ac برايتان معرفي خواهيم كرد تا بتوانيد تصميم نهايي خود را بگيريد. استاندارد 802.11n مي‌تواند از دو فركانس 2.4 و 5 گيگاهرتز استفاده كند؛ ولي كمتر ديده شده كاربري از فركانس 5 گيگاهرتز استفاده كند. در استاندارد 802.11ac ديگر خبري از فركانس 2.4 گيگاهرتز نيست و فقط مي‌توان از فركانس 5 گيگاهرتز -البته در حال حاضر؛ زيرا در آينده فركانس‌هاي جديدتري مانند 6 گيگاهرتز هم معرفي مي‌شوند- استفاده كرد كه پهناي‌باند بهتري داشته و مسافت‌هاي بيشتري را تحت پوشش قرار مي‌دهد و برد شبكه‌هاي بي‌سيم افزايش مي‌يابد. به طور واضح فركانس 5 گيگاهرتز براي محيط‌هاي نامساعد جوي يا ساختماني و شركت‌هايي كه بايد شبكه را ميان چندين طبقه تقسيم كنند، استفاده می‌شود. زيرا مي‌تواند سيگنال‌هايي قوي‌تر از روتر به دستگاه‌هاي مختلف ارسال کند. در فركانس 2.4 گيگاهرتز با وجود دو، سه مانع ديوارمانند شبكـه به‌شدت ضعيف شده و كارايـي پاييني خواهد داشت. اما در ايـن شرايط فركانـس 5 گيگاهرتز مي‌تواند عملكرد بهتـري داشته باشد. تياگو رودريگــز(Tiago Rodrigues)، مدير برنامه‌هاي شركت Wireless Broadband Alliance يا WBA در اين‌باره مي‌گويد: «چيزي كه من در آينده مي‌بينم اين است كه استاندارد 802.11ac مي‌تواند پازلي از يك فناوري باشد كه مي‌توان در هر مكان خاصي مانند سالن‌هايي وسيع با تعداد زياد كاربر يا مراكز پرجمعيت از آن استفاده كرد.

براي مثال، شهر نيويورك براي استفاده از اين استاندارد مناسب است. اين استاندارد پوشش‌دهي بسيار خوبي دارد. اين فاكتور نه به خاطر پهناي‌باند بلكه به خاطر فراهم كردن سرعت بيشتر در مكان‌هاي عمومي و بزرگ بسیار مفيد است». يكي ديگر از مزاياي فركانس 5‌گيگاهرتز عدم هم‌پوشاني و تداخل كانال‌ها است؛ زيرا تعداد كانال‌ها به نسبت 13 كانال تعريف شده قابل استفاده در فركانس 2.4 گيگاهرتز بیشتر است كه امكان تداخل كانال‌ها را براي روترهاي بي‌سيم همسايه به شدت كاهش مي‌دهد. در استاندارد 802.11ac علاوه بر پهناي باند 20 و 40 مگاهرتز از پهناي باندهاي 80 و 160 مگاهرتز نيز استفاده مي‌شود. يكي از دلايل سرعت بيشتر روي اين استاندارد نيز به خاطر اين پهناي‌باندها است. همين موضوع يكي ديگر از فاكتورهاي كارايي بهتر استاندارد 802.11ac است. در حالي كه در استاندارد 802.11n نياز به شناسايي كانال‌هاي كم مصرف و تنظيم دستگاه‌هاي بي‌سيم روي آن كانال وجود دارد. جالب است بدانيد استاندارد 802.11ac موجب افزايش طول عمر باتري نيز مي‌شود؛ چون بيشتر اوقات در دستگاه‌هاي همراه آنتن‌دهي ضعيف انرژي زيادي از دستگاه مصرف مي‌كند و دستگاه مدام براي دريافت يا ارسال سيگنال‌ها بايد انرژي مصرف كند؛ اما در استاندارد جديد از آنجا كه آنتن‌دهي كيفيت بهتري دارد، طول عمر باتري نيز بيشتر مي‌شود. فلسفه اين پارامتر همانند پردازنده‌هاي Core شركت اينتل است.

فوق‌سريع‌ها از راه رسيدند (بخش دوم)

مشكلات
تا اينجا از مزاياي استاندارد 802.11ac گفتيم، اما اين فناوري با مشكلاتي نيز همراه است. اولين مشكل پشتيباني نکردن بسياري از دستگاه‌هاي بي‌سيم موجود در بازار از اين استاندارد است. بسياري از تبلت‌ها و نوت‌بوك‌هاي بازار مجهز به اين استاندارد نيستند. كارت‌هاي شبكه انگشت‌شماري براي استفاده از اين استاندارد توليد شده است و در برخي محصولات مانند پخش‌كننده‌ها، بلندگوها، دوربين‌هاي نظارتي، تلويزيون، كنسول‌هاي بازي و دستگاهاي مشابه كه معمولاً ديرتر از روترهاي بي‌سيم به‌روزرساني مي‌شوند، وضعيت نااميدكننده‌تري وجود دارد. اين وضعيت براي استاندارد 802.11n نيز وجود داشت و يكي دو سالي طول كشيد تا تمامي شركت‌هاي سازنده سخت‌افزار پشتيباني از آن را در جدول مشخصات محصولات خود ذكر كردند. اكنون تمامي آن محصولات به استاندارد 802.11n مجهز شده‌اند و تا حركت به سوي 802.11ac يكي دو سالي صبر كاربران را مي‌طلبند. اما شركت‌ها به سرعت خودشان را براي استفاده از اين استاندارد آماده مي‌كنند. براي نمونه، شركت ايسوس اولين نوت‌بوك مجهز به استاندارد 802.11ac را معرفي كرده است. شركت لينك‌سيس اولين روتر بي‌سيم با سرعت 1.3 گيگاهرتز با نام EA6500 را روانه بازار كرده است.
يكي ديگر از مشكلات پيش‌رو در آينده براي اين پروتكل امنيت آن است. اگر قرار باشد شبكه‌هاي بي‌سيم واي‌فاي توسعه بيشتري بيابند و در مكان‌هاي عمومي و شركت‌هاي بزرگ استفاده شوند و حتي جاي شبكه‌هاي كابلي را نيز اشغال كنند، امنيت اطلاعات پا در هوا اهميت دو چنداني مي‌يابد. با وجود استانداردها و پروتكل‌هاي خوبي كه براي امنيت شبكه‌هاي واي‌فاي ارائه شده‌اند و تا حدود زيادي خيال كاربران را راحت كردند، اين امنيت قطعي و اطمينان‌پذير نيست و هنوز دغدغه‌هايي وجود دارد. به‌خصوص اين‌كه هر روز در اخبار مي‌شنويم هكرها به روش‌ها و ابزارهايي دست يافتند كه مي‌توانند پروتكل‌هاي رمزنگاري مانند WPA و WPA2 را نيز هك كنند.
مشكل بعد فركانس كاري دستگاه‌ها در استاندارد جديد و مطابقت آن با فركانس 2.4 گيگاهرتز در دستگاه‌هاي قديمي است. فرض كنيد يك شبكه بر پايه روتر 802.11ac راه‌اندازي شد و دستگاه‌هاي شبكه نيز توانايي كار با آن را دارند، اما اگر در اين ميان همه مجهز به فركانس 5 گيگاهرتز نباشند، به مشكل برمي‌خوريد؛ البته استاندارد 802.11ac با استانداردهاي قبلي مانند 802.11a/b/g/n سازگار است و اين دستگاه‌ها مي‌توانند به روتري با استاندارد جديد متصل شوند. ولي بايد به ناچار فركانس 2.4 گيگاهرتز را براي كل شبكه در نظر گرفت. مگر اين‌كه روترهايي وارد بازار شوند كه از دو فركانس به طور همزمان استفاده كنند. چند نمونه از اين روترها در سال 2012 معرفي شد.

فوق‌سريع‌ها از راه رسيدند (بخش دوم)

استقبال از آينده
در آينده استاندارد 802.11ac شک نکنيد. خيز بلند و جدي شرکت‌هاي سازنده سخت‌افزار براي اين استاندارد به‌خوبي از آينده بازار و تحولات شبکه‌هاي بي‌سيم خبر مي‌دهد و مي‌تواند راه پيش‌رو را ترسيم کند. در 15 نوامبر 2011 شرکت کوال‌کام اولين چيپ‌ست شبکه بي‌سيم با استاندارد 802.11ac را به دست سازندگان سخت‌افزار رساند. در 14 دسامبر 2011 شرکت Redpine Signals اولين فناوري کم‌مصرف مبتني بر استاندارد جديد را براي پردازنده‌هاي اسمارت‌فون‌ها معرفي کرد و انبوه محصولات جديد شرکت‌هاي معروف در CES 2013 نشانه‌هايي از سمت و سوي آينده هستند.
در اين ميان، دغدغه‌ها و نگراني‌هايي از بابت استقبال کاربران و مدت زمان جا افتادن اين استاندارد وجود دارد. چون استاندارد 802.11n هفت سال طول کشيد تا در ميان خانه‌ها و در دست کاربران ديده شد. موسسه IEEE و Wi-Fi Alliance دراين باره مي‌گويند براي استاندارد 802.11ac چنين اتفاقي رخ نخواهد داد؛ چون نياز اينترنت و شبکه‌ها به افزايش پهناي‌باند و سرعت بيشتر انتقال اطلاعات يک چالش جدي و انکارناپذير براي سال‌هاي آينده است. به هر حال استاندارد جديد نويد روزهاي خوبي براي شبکه‌هاي بي‌سيم مي‌دهد و براي استقبال از اين استاندارد بايد آماده باشيم.