سونی هندی‌کم 4K خود را با بزرگنمایی 20 برابر معرفی کرد
کمپانی Ricoh دوربین 360 درجه جدید Theta S را در ایفا معرفی کرد
بررسی اسپیکر Z623 لاجیتک
اینتل تا سال ۲۰۱۹ حافظه‌ SSD با ظرفیت ۱۰۰ ترابایت روانه ...

فوق‌سريع‌ها از راه رسيدند(بخش اول)

اولين روترهاي مبتني بر استاندارد 802.11ac در نمايشگاه CES 2012 رونمايي شدند؛ ولي همان‌طور كه انتظار مي‌رفت اين دستگاه‌ها نتوانستند مختصات بازار را تغيير دهند و كاربران به استفاده از آن‌ها ترغيب شوند. در سال 2012 استاندارد 802.11n بهينه‌سازي‌شده با سرعت‌هاي 450 و 900 مگابيت روي دو فركانس 4/2 و 5 گيگاهرتز با استقبال مواجه شد و روترهاي بي‌سيم جديد شركت‌ها با اين مشخصات وارد بازار مي‌شدند و به فروش مي‌رفتند. اما نمايشگاه CES 2013 را بايد نقطه عطف استاندارد 802.11ac دانست؛ چون تقريباً هر شركت سازنده تجهيزات شبكه حاضر در اين نمايشگاه يك محصول با پشتيباني از استاندارد 802.11ac معرفي كرد و چندين روتر بي‌سيم جديد مبتني بر اين استاندارد معرفي شد. بنابراين پيش‌بيني مي‌شود امسال استقبال از اين استاندارد و محصولات مبتني بر آن افزايش يابد و به محبوبيت عمومي در ميان كاربران برسد و شركت‌ها به طور جدي وارد فاز ارائه راه‌كارهايي براساس مشخصات شبكه‌هاي جديد بي‌سيم شوند. در شماره 127 ماهنامه شبكه درباره تاريخچه، زمينه‌هاي پيدايش، مشخصات و مزاياي استاندارد 802.11ac به تفصيل سخن گفتيم. در اين شماره و به مناسبت معرفي روترهاي جديد بي‌سيم مبتني بر اين استاندارد، مي‌خواهيم نگاهي متفاوت به اين دگرگوني در شبكه‌هاي بي‌سيم بياندازيم و اتفاقات و محصولات تازه پيرامون آن را بررسي و كمي درباره تنظيمات آن صحبت كنيم؛ انقلابي كه كارشناسان آن را با فيلم پدرخوانده 2 در سينما مقايسه مي‌كنند.
توصيه مي‌كنيم پيش از خوانـدن اين مقاله نگاهي به مقاله «روياي واي‌فاي گيگابيتي» منتشر شـده در شماره 127 ماهنامـه شبكه بياندازيد تا با اطلاعات بيشتري وارد اين مقاله شوید.

802.11ac؛ بازي برنده‌ها
سرعت هميشه پاشنه آشيل شبكه‌هاي بي‌سيم بوده است؛ چه زماني كه اين شبكه‌ها وارد بازار شدند و مورد انتقاد طرفداران شبكه‌هاي كابلي قرار گرفتند، چه اکنون كه تمام تلاش و همت شركت‌هاي سازنده گوشي‌هاي موبايل و اسمارت‌فون اين است که مسئله سرعت بيشتر انتقال اطلاعات به صورت بي‌سيم را حل كنند. چندين سال است كه همه متوجه شده‌اند سرعت‌هاي نسل سوم موبايل يا 3G جوابگوي نيازهاي كاربران اسمارت‌فون و نوت‌بوك نيست و از طرف ديگر  پوشش‌دهي گسترده شبكه‌هاي 4G به انتظاري طولاني تبديل شده است. بسياري از روياهاي سازندگان دستگاه‌هاي همراهي مانند تبلت، كنسول بازي، پخش‌كننده‌ها، كلاود، مالتي‌مديا و غيره هنگامي تحقق مي‌يابد كه بتوان اطلاعات را با سرعت‌هاي چند گيگابيتي منتقل كرد.
 امروزه شبكه‌هاي بي‌سيم نقش انكارناپذيري در زندگي كاربران ايفا مي‌كنند و ديگر محدود و محصور به چهار ديواري خانه‌ها يا اداره‌ها نيستند. اينترنت بي‌سيم در بسياري از مراكز عمومي كشورهای اروپايي و امريكايي حتي آسياي شرقي يك سرويس در دسترس است و در ايران نيز چندين شركت اقدام به ارائه آن كرده‌اند. سرويس‌هاي ذخيره‌سازي آنلاين و كلاود ارائه‌شده از سوي اپل، مايكروسافت، گوگل و شركت‌هاي ديگر روي دستگاه‌هاي گجت نيازمند سرعت‌هاي زياد روي شبكه‌هاي بي‌سيم هستند(شكل 1).

فوق‌سريع‌ها از راه رسيدند(بخش اول)

شکل 1: نمودار رشد استفاده از شبكه‌هاي بي‌سيم در انگلستان

تغيير جنس و ماهيت اطلاعات از متن به صوت و تصوير نيز در اين ماجرا كم‌اهميت نيست. پخش جرياني يا استريم اطلاعات يكي از اصلي‌ترين كارها در اينترنت و اينترانت است و حجم قابل توجهي از ترافيك اين شبكه‌ها را به خود اختصاص مي‌دهد. بنابراين نياز به سرعت بيشتر به يك امر اجتناب‌ناپذير تبديل شده است و در اين ميان استاندارد 802.11n با تمام بهينه‌سازي‌ها و امكاناتش مانند استفاده از چندين آنتن خارجي، فناوري MIMO و مدولاسيون فشرده اطلاعات روي كانال‌هاي راديويي و غيره نمي‌تواند سرعت دلخواه سازندگان سخت‌افزار و كاربران اين محصولات را تامين كند. اين استاندارد در زمان خودش بهترين بود و صنعت شبكه‌هاي بي‌سيم را دچار تغيير و تحول شگرفي كرد كه تا سال‌ها و حتي هم‌اكنون نيز پابرجا است و درصد استفاده از شبكه‌هاي بي‌سيم را به شدت افزايش داده است. اما غالب كارشناسان بر اين عقيده هستند كه بايد با استاندارد 802.11n به زودي خداحافظي كرد و آن را به فراموشي سپرد. يكي از تحليل‌گران نشريه نت‌ورك ورلد مي‌گويد هنگامي كه تبلت كابوس مايكروسافت و روياي زيباي اپل بود، استاندارد 802.11n روي آن براي هر شبكه بي‌سيم كفايت مي‌كرد و ارتباطات از طريق كانال‌هاي 2.4 گيگاهرتز بدون مشكل برقرار می‌شد، اما امروزه ديگر اين فركانس و حداكثر سرعت روي آن جوابگو نيست و اگر نسل‌هاي جديد تبلت‌ها به استاندارد 802.11ac مجهز نشوند، كابوس‌ها و روياها به توهم ختم مي‌شوند؛ البته در اين ميان كاربران و شركت‌هاي سازنده سخت‌افزار/نرم‌افزار نيز براي استقبال از استاندارد 802.11ac تاثيرگذارند.
كاربران تشنه سرعت بيشتر و استفاده از حجم و ترافيك افزون‌تري هستند و شركت‌ها براي ده‌ها طرح مانند تلفن تصويري كه در آينده دارند بايد بسترهاي لازم را فراهم كنند تا سرويس‌هاي مورد نظرشان را ارائه دهند و صد البته كه به دلايل و بهانه‌هايي جديد محصولات خودشان را به‌روز كرده و در بازار به فروش برسانند. به نظر مي‌رسد يك بازي برد- برد هم براي كاربر و هم براي شركت‌ها در جريان است و كمتر كسي از مشاهده تجهيزات 802.11ac پشت ويترين فروشگاه‌ها نگران يا ناراحت مي‌شود.

 

فوق‌سريع‌ها از راه رسيدند(بخش اول)

جنجال سرعت‌
همان‌طور كه شبكه‌هاي 4G سريع‌تر و بهتر از شبكه‌هاي 3G هستند، استاندارد 802.11ac نيز سريع‌تر و راحت‌تر از استاندارد 802.11n است. اولين تفاوت اساسي اين دو استاندارد در سرعت انتقال اطلاعات است. حداكثر سرعت در استاندارد 802.11n برابر 450 مگابيت است؛ در حالي كه كمترين سرعت در استاندارد 802.11ac كه تجهيزات كنوني از آن بهره مي‌برند يك گيگابيت است و در اين استاندارد پيش‌بيني شده است كه سرعت 7 گيگابيت هم برآورده شود. بنابراين به قول عاشقان خودرو نمي‌توان اين مقايسه را مشابه مقايسه دو خودرو پورشه و فورد دانست كه يك روز يكي بهتر از ديگري و فردا برعكس است؛ بلكه در وضعيت كنوني استاندارد 802.11ac بهتر است. علت اختلاف سرعت دو استاندارد مورد بحث در اين است كه استاندارد 802.11n حداكثر مي‌تواند از پهناي‌باند 150 مگابيت بر ثانيه براي انتقال اطلاعات به يك دستگاه ديگر استفاده كند، در حالي كه اين وضعيت براي استاندارد 802.11ac برابر 433 مگابيت بر ثانيه است. همچنين استاندارد 802.11n حداكثر مي‌تواند از ۳ كانال به طور همزمان استفاده كند كه در نتيجه آن حداكثر سرعت 450 مگابیت بر ثانيه به دست خواهد آمد؛ اما در استاندارد 802.11ac قابليت استفاده از 8 كانال گنجانده شده است كه در نتيجه سرعتي حدود 3.5 گيگابيت بر ثانيه خواهد داشت (شكل 2).

فوق‌سريع‌ها از راه رسيدند(بخش اول)

شکل 2: مقايسه فناوري MIMO در استاندارد 802.11n و 802.11ac

 ممكن است برخي كاربران بگويند كه سرعت‌ چند صد مگابيتي براي ما كفايت مي‌كند و نياز به سرعت چند گيگابيتي نداريم. در جواب بايد گفت در حال حاضر درست است، اما به زودي براي استفاده از هر چيزي حتي تماشاي ويديو يا پخش موزيك از طريق بلندگو به اتصال‌هاي سريع بي‌سيم نياز خواهيد داشت؛ همچنين سرويس‌هاي كلاود زيادي مانند Skype، Dropbox، Google Drive و iCloud روي اينترنت ارائه شده‌اند كه براي استفاده از آن‌ها به سرعت بيشتري نياز داريد. اگر از محصولات اپل استفاده مي‌كنيد، اين شركت هر چيزي را منوط به اتصال به iTunes كرده است كه سرعت‌هاي زيادي مي‌طلبد. شبكه‌هاي تلويزيوني اينترنتي، ويديوكنفرانس‌هاي آنلاين، برنامه‌هاي شبكه‌هاي اجتماعي، موسيقي‌ و كنفرانس وب همگي به پهناي باند زيادي نياز دارند و در سال‌هاي آتي اين سرويس‌ها بيش از 90 درصد از حجم ترافيك روي وب را به خود اختصاص مي‌دهند. بنابراين به استقبال سرعت بيشتر رفتن يك انتخاب نيست؛ بلكه ضرورتي اجتناب‌ناپذير است كه دير يا زود گريبان‌گير شما خواهد شد.

فوق‌سريع‌ها از راه رسيدند(بخش اول)