سونی هندی‌کم 4K خود را با بزرگنمایی 20 برابر معرفی کرد
کمپانی Ricoh دوربین 360 درجه جدید Theta S را در ایفا معرفی کرد
بررسی اسپیکر Z623 لاجیتک
اینتل تا سال ۲۰۱۹ حافظه‌ SSD با ظرفیت ۱۰۰ ترابایت روانه ...

سیستم های پیشرفته ذخیره سازی اطلاعات

سیستم های ذخیره ساز پیشرفته :

ارزشمند شدن اطلاعات در شبكه های كامپیوتری و حجیم شدن آن، لزوم مدیریت صحیح آن را می طلبد. ابزارهای قدیمی ما را مجبور به استفاده از سخت افزارهای منفرد كرده و ارتقاء آنها بدون ایجاد خلل در شبكه امكان پذیر نبود و همچنین هرگونه گسترشی در سیستم زمان زیادی را طلب می كرد و مدیران شبكه مشكلات فراوانی درخصوص مدیریت این سیستم ها داشتند لذا تولید كنندگان تجهیزات ذخیره ساز كاهش زمان و قیمت این تجهیزات را با رعایت مدیریت قوی و تمركز ذخیره سازی مدنظر قرارداده و اقدام به تولید ابزارهای كارامدNAS  وSAN  نمودند.

فواید سیستم های ذخیره ساز جدید :

كاهش قیمت در ذخیره سازی حجم زیادی از اطلاعات تا 74% كاهش زمان مدیریت بر ذخیره سازی تا 50% اطمینان به دسترسی اطلاعات و عدم قطعی

مروری بر سیستم ذخیره ساز:

سیستم ذخیره ساز دارای ساختار بلوكی انعطاف پذیر از ماژول های سخت افزار و نرم افزار قدرتمند می باشد. از مشخصه های این سخت افزار انعطاف پذیری بالا با قابلیت افزایش ظرفیت نا محدود می باشد. توسط این سیستم ها، كاربری سطح بالا، انتقال اطلاعات اتوماتیك و سرعت بازسازی اطلاعات تضمین می شود. این مجموعه توسط رابطی واحد (Single Interface) قابل مدیریت می باشد.

ساختار ماژولی سخت افزار :

ساختار سخت افزار استاندارد بوده و بصورت ماژولی عمل می كند. همچنین امكان استفاده و نصب درایو های مختلف و همچنین Encloserها به آْن فراهم است.

ساختار نرم افزاری :

سیستم دارای نرم افزاری بسیار قدرتمند می باشد امكانات مختلف مدیریت بر سیستم و همچنین گزارشگیری های متنوع از خصیصه های بارز سیستم می باشد.

رابط منفرد كارآمد :

دسترسی به سیستم از طریق رابطی منفرد قابل انجام است. حتی به این سیستم می توان از طریق تلفن خانگی مرتبط شد . سیستم قابلیت اخطار دادن را به مدیرشبكه در هنگام بروز خطا فراهم می آورد.

NAS یا  Network Attached Storage :

سیستم های NAS  دارای دو قسمت NAS Server  و NAS Storage  هستند كه معمولا توسط رابط Ethernet  یا FDDI ویا ATM  به شبكه متصل می شوند همچنین امكان ارتباط با شبكه را با فیبرنوری دارا هستند(Fiber Chanel)  در برخی مواقع خاص امكان ارتباطNAS  با حداكثر 30 Interface  فراهم است. NAS Server  دارای یك پردازنده و سیستم عاملی برای ارتباط با NAS Storage  و شبكه می باشد.

NAS Storage در درون خود از تكنولوژی SCSI  یا Small Computer Systems Interface  استفاده می كند و آن را می توان درهر جای شبكه نصب نمود و برای ایستگاه های كاری و همچنین سرورهای شبكه به اشتراك گذارد. سرورهای شبكه از طریق پورتEthernet  با NAS ارتباط برقراركرده و از پروتكل های رایج دسترسی به فایل نظیر NFS (Network File System) و  (Common Internet File System) CIFS استفاده می كنند. درصورتیكه ایستگاههای كاری فاقد سرور باشند (Desktop Systems) ،NAS  بصورت Serverless  تنظیم می شود و چنانچه شبكه دارای سرور است تنظیم آن به گونه ای است كه Load  روی سرورها رامی كاهد. با این سیستم می توان همزمان به كاربران ویندوزی و یونیكسی سرویس داد.

NFS در اصل توسط شركت Sun Microsystem  بنا نهاده شده است و برپایه Open Network Computing  عمل می كند. NFS را می توان مرسوم ترین سیستم فایل در محیط های یونیكسی درنظر گرفت. CIFS سیستم فایلی است كه برای اینترنت ایجاد شده است و پرپایه SMB  یا Server Message Block  طراحی شده است كه در سیستم عامل های ویندوزی كاربرد دارد. CIFS  را نمی توان جایگزین NFS  دانست بلكه كامل كننده NFS می باشد.

سه شركت اصلی NetApps، Auspex Systems  و Sun Microsystem  در زمینه NAS ها فعالیت می كنند و شركت های شروع كننده این تكنولوژی هستند. دو شركت NetApps وAuspex  محصول خود را در قالب یك Package  ارائه می دهند اما NAS Server  و NAS Storage  در تولیدات Sun Microsystem  مجزا هستند.

SAN یا Storage Area Network  :

برخلافNAS   یكSAN   بصورت یك سرور كار نمی كند و درواقع امكاناتی را فراهم می آورد تا اطلاعات بین زیر سیستم های ذخیره ساز و سرور از طریق یك شبكه به اشتراك گذارده شده مبادله شود.  SAN  را درواقع می توان مجموعه ای از قابلیت ها و انعطاف پذیری ها دانست كه از فعالیت های سرور و سیستم ذخیره ساز روی شبكه حاصل می شود. این سیستم با فیبرنوری آمیخته شده است و فیبرنوری پهنای باند بیشتر، فواصل دورتر و سرعت بالاتر را به ارمغان آورده است. افزایش و كاهش سرور در این سیستم بدون هیچگونه خللی امكان پذیر است.

فایلر (Filer) :

فایلر در واقع فایل سروری با حجم ذخیره سازی بسیار زیاد می باشد كه امكان BackUp  و تهیه آرشیو از اطلاعات را فراهم می آورد. فایلرها را می توان به عنوان NAS، سیستم های ذخیره ساز و یا حتی قسمتی از SAN  درنظر گرفت. آن ها در به اشتراك گذاری اطلاعات نرم افزارهایی كه توسط فیبرنوری ، رابط های Ethernet  و اینترنت مرتبط هستند بكار می رود.
قابلیت های یك فایلر خوب، امكان گسترش، نرم افزار مستقل، راحتی مدیریت آسان، پشتیبانی از پروتكل های مختلف شبكه ، ظرفیت بالا، رعایت Redundancy  در آن، خروجی با ظرفیت بالا، مشخصه های امنیتی و امكان اتصال به ابزارهای خارجی تهیه نسخه پشتیبان نظیر Tape Backup  می باشد. قیمت فایلرها از چند صد دلار شروع شده و تا 100.000 دلار متغیر می باشد.

كانال فیبر نوری یا Fiber Channel :

در سیستم های پیشرفته ذخیره سازی برای رهایی از محدودیت سرعت انتقال داده ها، ارتباط اجزای مختلف سیستم از طریق فیبرنوری میسر خواهد شد علاوه بر آن اصل Redundancy  در این ارتباط باید رعایت گردد.

سیستم ذخیره ساز تركیبی:

با توجه به بزرگی ساختار شبكه و میزان حجم اطلاعات می توان دو استراتژی ذخیره ساز NAS   و SAN  را با یكدیگر مرتبط كرده و سیستم هایبرید ذخیره سازی را ایجاد كرد. این سیستم از مزایای دوروش برخوردار بوده و اطمینان بیشتری را همراه خواهد داشت.

در سال های آینده با افزایش حجم اطلاعات روبرو خواهیم شد و نگهداری از آن ها تبدیل به معضلی برای سازمان های بزرگ می شود لذا به نظر می رسد تكنولوژی فیبرنوری و ساختار SAN   تنها راه حل مقابله با این وضعیت است. این سیستم ما را قادر خواهد ساخت تا به اطلاعاتمان از مسافت های زیاد وبا سرعت بالا دسترسی داشته و ذخیره سازی اطلاعات را بطور متمركز و در حد سازمان های Enterprise  برقرار كنیم. سیستم های NAS  وSAN  ادامه كسب و كار مارا سبب گشته، امكان Backup   و Restore  اطلاعات را ایجاد كرده و آینده نگری در افزایش ظرفیت ها را به راحتی امكان پذیر می سازد