سونی هندی‌کم 4K خود را با بزرگنمایی 20 برابر معرفی کرد
کمپانی Ricoh دوربین 360 درجه جدید Theta S را در ایفا معرفی کرد
بررسی اسپیکر Z623 لاجیتک
اینتل تا سال ۲۰۱۹ حافظه‌ SSD با ظرفیت ۱۰۰ ترابایت روانه ...

ریزداده (Microdata)

این تکنولوژی بخشی از HTML5 محسوب شده که خوانایی و معناگرایی اسناد را در آینده به اوج خود خواهد رساند.

برای درک بهتر یک مثال می زنیم. فرض کنید که در سایت خود برای فیلم های روز دنیا نقد می نویسید، هر نقد درون یک تگ article قرار میگیرد و رتبه فیلم براساس تعداد ستاره در کنارش نمایش داده میشود، وقتی کاوشگر گوگل به سایت شما مراجعه می کند کدام بخش از سایت ما نقدفیلم است در نتیجه با خواندن ریزداده ها و دیگر تکنولوژی های مشابه که در میان کدهاست اطلاعات بیشتری کسب میکند.

ریزداده ها با همان ساختار موجود در HTML کار میکنند یعنی شامل یکسری نام و مقدار هستند به مثال زیر توجه کنید :

 

 

john Doe

 

ریزداده (Microdata)

 

Author’s website

 

 

در مثال بالا بیوگرافی نویسنده درون تگ aside قرار گرفته از خصیصه itemscope استفاده می کنیم که محدوده (scope) لغت ریزداده مان را مشخص میکند ، حال که محدوده لغات مشخص شد می توانیم چندین لغت را در یک صفحه بکار بریم.

از خصیصه itemprop استفاده می کنم که در قسمت اول دارای مقدار معادل name است این معادل به عنصری که این خصوصیت در آن استفاده می شود بستگی دارد. از عناصر دیگری مانند : link,audio,object  استفاده میشود که برای دیدن لیست جامعی از این عناصر به سایت زیر مراجعه کنید:

http://www.w3.org/TR/microdata/#values

محدوده نام (namespace)

در ریزداده ریزداده هایی که تاکنون درباره شان صحبت کردم قابلیت استفاده مجدد ندارند از این رو کاربردی نیستند. برای اینکه از قدرت اصلی آنها استفاده کنم از خصیصه ی itemscope استفاده می کنم تا سرویس سایت های دیگر با هماهنگی بیشتر از اطلاعات و امکانات سایت استفاده مفید داشته باشند.