سونی هندی‌کم 4K خود را با بزرگنمایی 20 برابر معرفی کرد
کمپانی Ricoh دوربین 360 درجه جدید Theta S را در ایفا معرفی کرد
بررسی اسپیکر Z623 لاجیتک
اینتل تا سال ۲۰۱۹ حافظه‌ SSD با ظرفیت ۱۰۰ ترابایت روانه ...

رایانش ابری چیست ؟ (قسمت سوم)

با وجود آینده روشن فنآوری اطلاعات در کنار رایانش ابری، اما به نظر می رسد که اغلب مردم از آنچه در آن می گذرد مطمئن نیستند. در واقع اینترنت یک فضای مناسب برای ابرهای بزرگ محسوب می شود. در رایانش ابری داده ها کمتر بر روی کامپیوترهای شخصی یا سرورهایی که در محیط تجاری شما قرار دارند ذخیره می شوند. پس هدف رایانش ابری نگهداری اطلاعات شما در مکانی خارج از محیط فیزیکی تجارت شما می باشد. شما این کار را با روش های زیادی می توانید انجام دهید، اما اگر به ادعای فروشندگان برای اجرای رایانش توجه کنید، به پیچیدگی های آن پی خواهید برد. در این زمان است که درک اصطلاحاتی مانند SaaS  (Software-as-a-Service)  وPaaS  (Platform-as-a-Service) برای ارزیابی ادعای فروشندگان ارزشمند می شود. تفاوت های اساسی بین فرم های مختلف رایانش ابری وجود دارد و بسیاری از این پیشنهادات سودمند توسط آنها مطرح نمی گردد

مزایای رایانش ابری چیست؟

بر پایه ایده رایانش ابری، در زمانی که خدماتی مانند پست الکترونیک و یا سرویس وب میتوانند بواسطه شرکت ها و متخصصین آن ها ارائه و نگهداری شوند، سرمایه های کاری نباید صرف این خدمات و همچنین مصرف منابع انرژی مانند آب و برق گردد. در بسیاری از این روش ها این استدلال وجود دارد که سرویس های حیاتی IT به بهترین شکل می توانند در خارج از سازمان مدیریت گردند.

ارائه برنامه به عنوان سرویس (Software-as-a-Service) SaaS چیست ؟

سرویسی که شما به سادگی با استفاده از نرم افزارهای مرورگر خود به آن دست پیدا می کنید. Google Mail وGoogle Docs  نمونه های عملی ازاین نوع رایانش ابری هستند.

ارائه بستر به عنوان سرویس (Platform-as-a-Service) PaaS چیست ؟

در این بستر مجموعه ای از حداقل های مورد نیاز برای ساخت یک برنامه خصوصی و ارائه آن توسط ابر مهیا می شود. مانند یک سیستم عامل یا مفسر زبان کامپیوتری و یا یک سرور Microsoft Azure و Google App Engine مثال هایی برای PaaS هستند.

ارائه زیرساخت به عنوان سرویس (Infrastructure-as-a-Service) IaaS چیست؟

هدف این بستر آماده کردن سرورهای مورد نیاز سازمان ها به صورت فیزیکی یا مجازی می باشد که در اغلب اوقات سرویس های اضافی نیز همراه با IaaS ارائه می شود. VMware vCloud Director یا  Amazon's Elastic Compute Cloud (EC2)  نمونه هایی از IaaS می باشند.

برنامه Rich Internet Application یا (RIA) چیست ؟

امروزه مرورگران صفحات وب با قرار دادن موتورهای اسکریپت، محیط های گرافیکی وplug-in های قوی ترمانند  Adobe Flash باعث گسترش امکانات مرورگرها شده اند. با اجرای برنامه Rich Internet Application ، مرورگران وب با قدرت گرافیکی بالا تبدیل به یک واسط کاربری سطح بالا می شوند. البته این برنامه های کاربردی به برنامه های استفاده کننده از Flash plug-in یا برنامه های تحت HTML وابسته هستند.

Multi-Tenancy چیست ؟

Hosted Cloud  جایی است که یک برنامه دربین چندین مشتری به اشتراک گذاشته می شود، بدون اینکه مشتریان به اطلاعات سایرین دسترسی داشته باشند. مانند Salesforce.com.  به دلیل به اشتراک گذاشته شدن برنامه ها بیشتر هزینه کار Multi-Tenancy  مربوط به تشکیل رایانش ابری می شود.

تفاوت بین ابر عمومی ، خصوصی و ترکیبی چیست ؟

بسیاری از سازمان ها، بخصوص سازمان های بزرگ، با وجود نیازشان به رایانش ابری خطر عرضه داده هایشان را توسط شخص ثالثی نمی پذیرند. این سازمان ها با ایجاد یک ابر خصوصی در زیر ساخت مرکز داده خود، از یک نوع رایانش ابری استفاده کرده اند. این نوع ابر یک ابر خصوصی نامیده می شود. در ابر عمومی کاربران به سرویس های که توسط تولید کنندگانشان به اشتراک عموم گذاشته شده است دست می یابند مانند  Amazon، Google، salesforce.com، که سرویس هایشان را برای عموم به اشترک گذاشته اند. در روش ترکیبی از هر دو روش سرویس دهی ابر خصوصی و عمومی استفاده می شود.

مجازی سازی چیست ؟

مجازی سازی شبیه سازی سخت افزار ها در سخت افزار است، برای اینکه یک یا چند کامپیوتربه طور همزمان در یک کامپیوتر سخت افزاری اجرا شوند. این از مزایای رایانش ابری است که: سرویس دهندگان با ایجاد چندین سرور مجازی بر روی بستر سخت افزاری مراکز داده از سخت افزار خود به طور بهینه استفاده کنند.

زیر ساخت محاسباتی یک رایانش ابری شبیه چیست؟

شاید عجیب به نظر برسد که یک خرده فروش آنلاین، به یک ارائه دهنده زیرساخت های ابری تبدیل شده باشد. اما منطق، ظاهرا این را نشان می دهد که تکنیک های آموخته شده از تجربه تجارت کالا آن را به سمت ارائه این سرویس برده باشد. سرویس هایی شامل(Elastic Compute Cloud) EC2 برای ماشین های مجازی اجرا شده در لینوکس یا ویندوز و(Simple Storage Service) S3  برای ذخیره فایل ها در ابر فراهم شده است. این ویژگی ها ابر را از یک برنامه کاربردی آماده اجرا به یک زیر ساخت انعطاف پذیر و قابل گسترش تبدیل کرده است.

زیر ساخت محاسباتی ابری Google شبیه چیست؟

Google  شامل امکاناتی از قبیل ایمیل (که دارای اسناد آنلاین، واژه پردازها، و ارائه گرافیکی ذخیره شده بر روی ابر و ویرایش در مروگراست)، خدمات نقشه برداری و پرداخت است. همچنین Google زیر ساختی برای اجرای برنامه های سفارشی نوشته شده توسط یکی از دو زبان برنامه نویسی پایتون یا جاوا نیز محسوب می شود.

زیر ساخت محاسباتی مایکروسافت شبیه چیست؟

مایکروسافت بیشتر سرمایه خود را از نرم افزارهایی مانند Windows و Office تامین می کند. با این حال زیر ساخت های ابری خاص خودش را که شامل خدمات مصرفی رایگان مانند ایمیل، وبلاگ نویسی و ذخیره سازی آنلاین فایل ها تحت نام Windows Live  است را نیز گسترش داده است. این زیر ساخت همچنین شامل نسخه های میزبانی از سرورهای تجاری خود مانند تبادل ایمیل و زیرساخت برنامه های کاربردی  با نام Windows Azure  است که پیشنهاد آنها ذخیره سازی آنلاین فایل و خدمات پایگاه داده است. همچنین مایکروسافت نرم افزاری را برای ساخت زیر ساخت های ابری به سازمان ها ارائه کرده است.

زیر ساخت محاسباتی salesforce.com شبیه چیست؟

هسته زیر ساختی این نرم افزار ها برای مدیریت ارتباط با مشتریان (CRM) است. که با زیر ساختی برای برنامه های سفارشی با نام Force.com گسترش یافته است.

رایانش ابری چه خطراتی می تواند داشته باشد؟

محاسبات ابری مزایای بسیاری دارد، اما دلایلی برای احتیاط هم وجود دارد. خطراتی از قبیل از دست دادن سرویس ها در صورت ایجاد مشکل و از کار افتادن سرویس های ارائه دهنده رایانش ابری و یا تعطیل شدن تجارت آنها نیز وجود دارد. مشکلات قانونی در زمانی که اطلاعات شخصی در سطح بین المللی ذخیره شده اند و نگرانی های امنیتی زمانی که کاربران کنترل حفاظت داده های خود را از دست داده اند ایجاد می شود. از این رو خدمات یک طرفه ای به کاربران برای جبران خسارات احتمالی در زمان وقوع یک فاجعه داده می شود