سونی هندی‌کم 4K خود را با بزرگنمایی 20 برابر معرفی کرد
کمپانی Ricoh دوربین 360 درجه جدید Theta S را در ایفا معرفی کرد
بررسی اسپیکر Z623 لاجیتک
اینتل تا سال ۲۰۱۹ حافظه‌ SSD با ظرفیت ۱۰۰ ترابایت روانه ...

ده هوش مصنوعی برتر تاریخ بازی‌های رايانه‌اي (قسمت پایانی)

 

در ساخت بازی‌های کامپیوتری مقوله هوش مصنوعی همواره اصلي تأثيرگذار بوده است. بي‌ترديد یک بازی بزرگ بدون بهره‌گیری از هوش مصنوعی مناسب توان خود را برای رقابت در بازار از دست خواهد داد. به زبان ساده می‌توان هوش مصنوعی را شبیه‌سازی زنجیره حرکات و كنش‌ها و واكنش‌هاي موجودات هوشمند توسط کامپیوتر دانست. هرچقدر این زنجیره پیچیده‌تر باشد هوش مصنوعی نیز نیرومند‌تر خواهد شد. در ادامه با هم به بررسی ده بازی صاحب سبک در این زمینه مي‌پردازيم.

 

شنمو

ده هوش مصنوعی برتر تاریخ بازی‌های رايانه‌اي (قسمت پایانی)

Shenmue كه در سال 2009 و به صورت اختصاصی روی کنسول دریم کست به بازار آمد، کمتر در ایران مورد توجه قرار گرفت. اما وسعت بازی در آن زمان به حدی بود که تصور آن برای یک گیمر باورکردنی نبود. در این بازی می‌توانستید امکاناتی را که در بازی‌های جدید سبک سند باکس دارید، در اختیار داشته باشید که با توجه به زمان عرضه می‌توانستید به توان بالای آن در ارائه موقعیت‌های غیر قابل پیش‌بینی پی ببرید. در شنمو تعداد کاراکترهای اصلی بسیار زیاد بود و همین موضوع رفتار تعاملی ویژه بازی را بیشتر به رخ می‌کشید.

سری توتال وار

 

ده هوش مصنوعی برتر تاریخ بازی‌های رايانه‌اي (قسمت پایانی)

سری استراتژیک Total War برای نخستین‌بار در طول تاریخ توانست امکان کنترل چند هزار سرباز را براي کاربر فراهم كند. در بازی‌های دیگر این سبک گیمر در نهایت می‌توانست به کنترل 100 تا 200 سرباز بپردازد اما در این بازی هر یگان ارتش شامل صدها سرباز می‌شد. رفتار متقابل این تعداد سرباز در مقابل سربازان دشمن به سلسله تصمیم‌گیری‌هاي ویژه‌ای نیاز داشت که تنها ازاین باتری بر می‌آمد. برای مثال، در طول بازی یکی از استراتژی‌های ویژه این بود که به فرمانده دشمن حمله کنید ودرست مثل جنگ واقعی، با کشته شدن فرمانده دشمن، سربازان وي روحیه خود را از دست می‌دادند. کافی است به این موضوع نقشه‌های بزرگ و واقعی جهان را نیز اضافه کنید تا بهتر متوجه وسعت این بازی شوید.

اسپور

 

ده هوش مصنوعی برتر تاریخ بازی‌های رايانه‌اي (قسمت پایانی)

 

در سال 2008 استاد بی‌چون‌وچرای بازی‌سازی «ویل رایت» از بازی جنجالی خود پرده‌برداری کرد. این بازی به شما امکانات بی‌نهایتي براي شخصی‌سازی ارائه می‌کرد. برای شروع گيمر یک موجود تک‌سلولی را در اختیار می‌گرفت و با ساختن موجود مورد نظر خود به سمت پیشرفت او و فتح کهکشان مي‌رفت. این بازی در ساخت کاراکتر چنان گستردگی‌ای داشت که مسابقاتی تنها بر‌اساس طراحی شخصیت در این بازی به پا شد. در اسپور می‌توانستید به صورت کامل آناتومی بدن و نوع رفتار موجود خود را از ابتدا بسازید که امکان ساخت چندین میلیون موجود متفاوت را برایتان فراهم می‌کرد.

 

نیمه‌جان

ده هوش مصنوعی برتر تاریخ بازی‌های رايانه‌اي (قسمت پایانی)

 

در این بازی تاریخی شما در نقش یک پروفسور به نام گوردون فریمن در دنیایی آخرالزمانی مانند کتاب 1984 جورج اورول قرار می‌گرفتید. در نيمه‌جان فیزیک و رفتار متقابل دشمنان بیداد می‌كرد. به صورت کلی تنوع دشمنان آن قدر زیاد بود که به هیچ عنوان تا پایان بازی خسته نمی‌شدید و رفتارهای متقابل ویژه دشمنان موجب می‌شد که برای مبارزه با هریک از آن‌ها تاکتیک ویژه‌ای را در نظر بگيرید. Half Life به حدی نوآورانه بود که حتی امروز نیز به عنوان معیاري براي مقایسه هوش مصنوعی، صداگذاری، داستان‌پردازی و فیزیک به شمار می‌آید.

سیاه و سپید

ده هوش مصنوعی برتر تاریخ بازی‌های رايانه‌اي (قسمت پایانی)

اما در صدر جدول ده بازی برتر هوش مصنوعی بازی‌های کامپیوتری، بدون شک عنوان بزرگ و متحول‌کننده پیتر مولینیو جای دارد. در سال 2001 سپید و سیاه در کمال قدرت بازار بازی‌های کامپیوتری را به هم ریخت. این بازی شما را در نقشی مشابه خدایان یونان قرار می‌داد؛ طوري كه شما به عنوان یک خدايگان بر سرزمینی حکومت می‌کردید. هر الهه برای خود موجودی دست‌آموز داشت که نوع رفتار الهه با موجود موجب انتقال آن رفتار به اهالی سرزمین شما می‌شد. همچنین دو مشاور خیر و شر در هر لحظه به بازي‌كننده پیشنهادهايی را ارائه می‌كردند که در نوع خود دنبال کردن هر یک از آن‌ها در تغییر روند بازی، تغییرات شگرفی را ایجاد می‌کرد. در این بازي بزرگ رفتارهای گيمر هیچ‌گاه مستقیماً بر بازی تأثیر نمی‌گذاشت اما رفتار با موجود دست آموز موجب ایجاد سلسله رفتارهای متقابلی در هرم قرارگیری موجودات بازی می‌شد که در نوع خود بی‌نظير بود. Black & white در زمان عرضه خود جوایز بسیاری را به واسطه هوش مصنوعی خود دریافت كرد و مقدمه پیشرفت و فاز جديدي در مقوله هوش مصنوعی در بازی‌های کامپیوتری شد تا به شایستگی لقب برترین و نوآورانه ترین هوش مصنوعی تاریخ بازی‌های کامپیوتری را به خود اختصاص دهد.