سونی هندی‌کم 4K خود را با بزرگنمایی 20 برابر معرفی کرد
کمپانی Ricoh دوربین 360 درجه جدید Theta S را در ایفا معرفی کرد
بررسی اسپیکر Z623 لاجیتک
اینتل تا سال ۲۰۱۹ حافظه‌ SSD با ظرفیت ۱۰۰ ترابایت روانه ...

بیومتریک، شناسایی بدون رمز

اگر براى کامپيوتر خود رمز عبور تعريف کرده ‏ايد، اگر از پست الکترونيکى استفاده می ‏کنيد و يا يک بلاگر (وبلاگ نويس) هستيد، اگر کارت اعتبارى داريد و... در هر حال، اگر شهروند دنياى مجازى آن هم با انبوهى از نام‏ هاى کاربرى و رمزهاى عبور هستيد، به راستى چقدر به رمزهاى عبور (password) خود و همچنین به حافظه خود براى به خاطر سپردن آنها اطمینان دارید؟
از آن جا که محيط هاى پيچيده، ناامنى ‏هاى پيچيده ‏ترى را به همراه خواهند داشت، محدود شدن به رمزهاى عبور به منظور ايجاد امنيت در چنين فضاى متغيير و گسترده ‏اى به لحاظ کيفى و کمى چندان منطقى و عاقلانه نخواهد بود.
ظهور فن آورى‏ هاى جديد گام را از حروف و ارقام فراتر نهاده و جایگزينى مطمئن‏ تر براى آنها يافته اند. موج بعدى در فن آورى امنيت اطلاعات، دانش و فن آورى بيومتريک يا سنجش زيستى مى ‏باشد. بيومتريک، در اصل به فراهم سازى امنيت با استفاده از جنبه‏ هاى فيزيکى (مانند اثر انگشت) و يا خصوصيات رفتارى مانند (امضاى شما) اشاره دارد.

براى وسايل بيومتريک دو نوع کاربرد امنيتى تعريف مى ‏شود:

1- شناسايى

در شناسايى، سامانه پس از دريافت داده هاي بيومتريکي ارائه شده توسط فرد یا کاربر سامانه به مقايسه داده ها با کلیه اطلاعات ثبت شده در مرجع (بانک اطلاعاتي) می پردازد. در این حالت فرض بر این است که اطلاعات فرد در سامانه وجود دارد. به اين ترتيب نيازي نيست که کاربر قبل از مقایسه داده هاي بيومتريکي اش ادعاي هويت خاصي را داشته باشد. در واقع تعيين هويت، پاسخ به اين سوال است که "او چه کسي است؟"

2- تصديق هويت

در تصديق هویت، در ابتدا فرد از طریق ذکر نام یا وارد نمودن رمز عبور و یا ارائه مدرک شناسایی (و یا از هر طریق متداول و مرسوم غیر بیومتریکی دیگر) وجود هویت خاصی را ادعا می نماید. سپس سامانه به مقايسه داده هاي بيومتريکي مدعي با داده هاي ثبت شده در مرجع طبق مشخصات ارائه شده توسط فرد مي پردازد و ادعای وی مورد بررسی قرار می گیرد و نتیجه به نحو مقتضی اعلام می گردد. تأیید هویت در واقع پاسخ به اين سؤال است که " آيا او همان فردي است که ادعا می نماید؟" در اينجا مشخصات بيومتريکي فرد فقط با اطلاعات ثبت شده متناظر با هويت مورد ادعا مقايسه می‌شود؛ لذا تأیید هویت، مقايسه 1:1  نيز ناميده مي شود.

در هنگام شناسايى ، وسيله بيومتريک، هويت شما را با کمک داده ‏هاى بيومترى تشخيص مى‏ دهد؛ اما در مورد تصديق، شما هويت خود را ارائه مى ‏دهيد و سپس وسيله بيومترى آن را بررسى مى‏ کند.

امضا، اثر انگشت، صدا، چشم و ويژگى‏ هاى منحصر به فرد چهره افراد از خصوصياتى هستند که دستگاه ‏ها و وسايل متداول بيومتريک، براى ايجاد امنيت از آنها استفاده مى ‏کنند.