سونی هندی‌کم 4K خود را با بزرگنمایی 20 برابر معرفی کرد
کمپانی Ricoh دوربین 360 درجه جدید Theta S را در ایفا معرفی کرد
بررسی اسپیکر Z623 لاجیتک
اینتل تا سال ۲۰۱۹ حافظه‌ SSD با ظرفیت ۱۰۰ ترابایت روانه ...

الگوریتم های هوش مصنوعی

هوش مصنوعی علم و مهندسی ساخت ماشین آلات و یا برنامه های کامیپوتری هوشمند است. الگوریتم های هوش مصنوعی شامل شاخه های مختلفی از علوم کامپیوتر و ریاضیات (مثل: تشخیص الگو، مدل سازی پیش بینی، استخراج و جستجوی متن، برنامه نویسی ژنتیک، هستی شناسی و تجزیه تحلیل داده ها)  می باشند.

هوش مصنوعی معمولاً به یادگیری اشاره می کند و در اصل برای یادگیری ماشین توسعه داده شده است. امروزه فناوری های مبتنی بر متدها و روش های پیشرفته ریاضی برای بهینه سازی، رگرسیون و طبقه بندی در طیف گسترده ای از زمینه ها کاربرد دارند، که میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 بازی، تشخیص گفتار، بینایی کامپیوتر، سیستم های خبره، طبقه بندی اکتشافی، تشخیص پزشکی و ...

برای نمونه در زیر به چهار مورد از الگوریتم های هوش مصنوعی اشاره شده است:

الگوریتم ژنتیک: الگوریتم ژنتیک (Genetic Algorithm) تکنیکی در علم رایانه برای یافتن راه‌حل تقریبی در  بهینه‌سازی و مسائل جستجو است. الگوریتم ژنتیک نوع خاصی از الگوریتم های تکامل است که از تکنیک های زیست‌شناسی مانند وراثت و جهش استفاده می‌کند. این الگوریتم برای اولین بار توسط جان هلند معرفی شد.

الگوریتم بهینه سازی فاخته: الگوریتم بهینه سازی فاخته یا (Cuckoo Optimization Algorithm)  یک الگوریتم بهینه سازی است که توسط شین او یانگ و سواش دب Xin-she Yang and Suash Deb)  (در سال 2009 توسعه داده شد.  این الگوریتم از یكی از کارهای انگل گونه فاخته ها که تخم های  خود را در  لانه پرندگانی از گونه های دیگر دیگر قرار می دهند الهام گرفته شده است.

الگوریتم کلونی مورچگان: الگوریتم کلونی مورچگان در علوم کامپیوتر یک روش احتمالی برای حل مسائل محاسباتی است. این الگوریتم برای کشف یک مسیر بهینه بر اساس رفتار مورچه ها برای پیدا کردن یک مسیر بین خانه و منبع غذا می باشد.

الگوریتم رقابت استعماری: (Imperialist Competitive Algorithm) متد و روشی محاسباتی  است که برای حل مسائل بهینه سازی در انوع مختلف، کاربرد دارد. مانند بسیاری از روش ها در حوزه محاسبات تکاملی، الگوریتم رقابت استعماری به شیب تابع در پروسه بهینه سازی نیاز ندارد. این الگوریتم با مدلسازی ریاضیِ فرایند تکامل اجتماعی- سیاسی، الگوریتمی برای حل مسائل ریاضی بهینه سازی ارائه می‌دهد.