سونی هندی‌کم 4K خود را با بزرگنمایی 20 برابر معرفی کرد
کمپانی Ricoh دوربین 360 درجه جدید Theta S را در ایفا معرفی کرد
بررسی اسپیکر Z623 لاجیتک
اینتل تا سال ۲۰۱۹ حافظه‌ SSD با ظرفیت ۱۰۰ ترابایت روانه ...

آشنایی با سازمان فناوری و اطلاعات ایران

سازمان فناوری اطلاعات ایران با توجه به نیاز روزافزون کشور به برقراری و توسعه شبکه‌های رایانه ای وارتباط آنها به یکدیگر و در نهایت اتصال به شبکه‌های جهانی و با هدف ایجاد زیرساخت‌های ارتباطی لازم برای تحقق چنین امری و نیز امکان دسترسی به منابع اطلاعاتی، خدمات و برنامه‌های کاربردی داخلی و خارجی تحت عنوان «امور دیتا» از سال ۱۳۷۰ به عنوان یکی از قسمت های زیر مجموعه وزارت پست و تلگراف و تلفن آغاز به کار کرد. 

این مرکز در طول نزدیک به سه سال فعالیت و با تکیه بر تجربیات سالیان دراز در امور مخابراتی و با استفاده از تمامی امکانات فنی موجود کشور موفق به راه اندازی فاز اول شبکه PUBLIC DATA NETWORK کشور تحت نام IranPac با پروتکل X.25 شد.

 

این پروتکل قراردادی بین المللی برای شبکه های ارتباطی دیتا در سطح جهان می باشد. فاز اول برنامه سوم توسعه شبکه دیتا که شامل ایجاد یک زیر ساخت قدرتمند شبکه دیتا است ، از سال ۷۹ آغاز گردید . در این فاز ، ۴۲۰ مرکز مخابراتی در ۱۸۵ شهر بزرگ کشور تحت پوشش کامل شبکه ملی دیتا قرار خواهد گرفت و امکان ارائه سرویسهای پر سرعت دیتا و اینترنت به ISP ها بوجود می آید . شبکه ملی دیتا علاوه بر توزیع پرظرفیت اینترنت بین الملل در سطح کشور برای ISP ها و مشترکین عمده ، امکان ایجاد ارتباط مستقیم سایتهای داخلی اینترنت را از مسیرهای داخلی کشور (بدون ارسال ترافیک داخلی به خارج) فراهم می آورد . از جمله دیگر وظایف اصلی شبکه ملی دیتا امکان ایجاد شبکه خصوصی درون سازمانی (VPN) برای سازمانها ، مؤسسات و شرکتهای بزرگ ( Enterprise‌) می باشد . این شبکه‌های خصوصی می تواند به صورت ارتباطات leased بدون پروتکل و یا با پروتکل های لایه ۲ و ۳ ( مانند Frame RelayوIP ) از طریق شبکه ملی دیتا ایجاد گردد . ارتباط بین شهرهای بزرگ با سرعت ۱۵۵ MBPS و MBPS 42 برقرار می شود و سرعت ارتباطات مراکز داخل شهرهای بزرگ مانند تهران ، تبریز ، شیراز ، اصفهان و مشهد از طریق فیبرنوری و با استفاده از فن آوری DWDM و باسرعت n*2.5Gbps می باشد . ارتباطات بین الملل دیتا شامل ۸ گذرگاه ۳۴/۴۵MBPS و ۲ گذرگاه ۱۵۵MBPS خواهد بود .

سال ۷۹ در واقع سال تدارک و آمادگی برای گذر به دوره جدید شبکه های متکی بر دیتا بود و عملیات اجرائی از سال ۸۰ آغاز گردید . در این زمینه ، علاوه بر به کارگیری کلیه تجهیزات و خطوط انتقال موجود ، مناقصات متعددی برای تأمین تجهیزات مربوط به لایه های مختلف شبکه برگزار شد . از جمله این مناقصه ها می توان مناقصه های مربوط به جمعاً حدود ۱۲۰ پورت تجهیزات دسترسی نوع DSL ،روترهای بخش هسته مرکزی شبکه(core) با سرعت ۶۰-۴۰ ، تجهیزات شبکه پرسرعت (Metropolition Area Network ) با فن آوری DWDM و سرعت حداکثر ۳۲*۲.۵Gps و تجهیزات Voic Over IP را نام برد . تا زمان نصب و راه اندازی تجهیزات فوق ، حداکثر بهره برداری از امکانات قبلی نیز انجام شده است که از جمله می توان به نصب و راه اندازی روترهای Edge شبکه در ۳۴ مرکز استان ، ۷۶۰ پورت IP سرعت بالا برای ISP ها و مشترکین عمده اینترنت و ارائه اینترنت و ارائه اینترنت به ۱۱۸ISP در کشور در سال ۸۰ اشاره کرد .

ارتباطات بین الملل اینترنت نیز در سال ۸۰ رشد قابل توجه داشته و از ۴۴MBS به ۸۷MBS رسیده است و همچنان به رشد سریع نمایی خود ادامه می دهد . این موارد مربوط به فاز اول طرح می‌‌باشد . فاز دوم شامل جهش بلندتری در حوزه شرکت فناوری اطلاعات بوده است و رشد ۴۰۰ درصدی را نسبت به فاز اول خواهد داشت و باعنایت به رشد سریع تکنولوژی شبکه مطالعات امکان سنجی ، و ارائه طرحهای مورد نیاز فاز دوم که همگی در سال ۸۰ انجام شد ، عملیات اجرائی فاز دوم از سال ۸۱ آغاز خواهد گردید ؛ بدین ترتیب سال ۸۰ برای دیتای کشور سالی پر کار و پر محصول تلقی می گردد .

همزمان با تغییر نام وزارت پست و تلگراف و تلفن به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال ۱۳۸۲، تغییراتی در سطح شرکت‌های تابعه رخ داد. در این رابطه امور ارتباطات دیتا ضمن تغییر هویت در تابستان ۸۳ به «شرکت ارتباطات داده‌ها» تغییر نام یافت. در تابستان ۱۳۸۴ با توجه به توسعه اهداف و ماموریت های شرکت، نام آن به «شرکت فناوری اطلاعات» تغییر یافت .
در سال ۱۳۸۷ در راستای اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی، این شرکت ضمن تفکیک از شرکت مخابرات ایران، کلیه امور اجرایی خود را به شرکت های مخابرات ایران و زیر ساخت انتقال داد و نام آن به «شرکت فناوری اطلاعات ایران» تغییر یافت و پس از تصویب اساسنامه جدید آن در اواخر سال ۱۳۸۷، در حال حاضر به عنوان یک نهاد حاکمیتی در زیرمجموعه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات به فعالیت خود ادامه می دهد.
سازمان فناوری اطلاعات ایران یکی دیگر از مشتریان پورتال سامان است. هم اکنون پروژه پورتال مرکز امداد و هماهنگی رایانه ای کشور به عنوان پورتال ملی امنیت فضای سایبر کشور به کارفرمایی شرکت فناوری اطلاعات ایران و بر پایه نرم افزار پورتال سامان در حال اجرا است.